Lecz i zapobiegaj próchnicy mleczaków

Coraz bardziej pokutuje przeświadczenie, że zęby mleczne i tak wypadną, więc nie trzeba o nie zbytnio dbać ani ich leczyć. Między innymi dlatego 90% dzieci w Polsce ma problemy z próchnicą.Obalamy ten mit, zęby mleczne są bardzo ważne i mają wpływ na ukształtowanie się uzębienia stałego u dziecka, dlatego trzeba je leczyć oraz zapobiegać ich próchnicy.

Nieleczona próchnica u dzieci może także spowodować inne choroby, należy także zwrócić uwagę na to, że bakterie w jamie ustnej mogą osłabić system odpornościowy dziecka. „ Dlatego nawet z niewielkimi zmianami próchniczymi od razu powinniśmy udać się z dzieckiem do dentysty. W przypadku małych ubytków stosuje się plomby. Mali pacjenci mogą sobie nawet wybrać ich kolor. Kolorowe wypełnienia odwracają uwagę dzieci od zabiegu i sprawiają, że chętniej myją zęby i tym samym dbają o higienę całej jamy ustnej”. – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Pierwsze zęby dziecka są bardzo ważne, dbać powinniśmy o nie również z tego powodu, że ekstrakcja mleczaków może doprowadzić do późniejszych poważnych wad zgryzu u dziecka.

By nie dopuścić do próchnicy zębów mlecznych, ważna jest regularna higiena jamy ustnej, wizyty u stomatologa, można także przeprowadzić bezbolesne zabiegi prewencyjne, takie jak: lakowanie, lakierowanie, ozonoterapia czy lapisowanie. Lapisowanie polega na impregnacji zęba za pomocą azotanu srebra. Najpierw wcierany jest w mleczak roztwór azotanu srebra, a po kilku minutach strącalnik w postaci soli kuchennej. Wówczas wytwarza się białczan srebra o działaniu antybakteryjnym i przeciwpróchniczym. Ze względu na wytrącające się podczas lapisowania srebro, naturalnym następstwem zabiegu jest przebarwienie zęba na kolor czarny.

By dziecko miało zdrowe zęby, bardzo ważna jest także dieta matki podczas ciąży. Według naukowców z Kanady, niedobór witaminy D w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i niedorozwoju szkliwa u dzieci. Dlatego w menu przyszłych matek powinny znaleźć się takie produkty, jak: żółty ser, krowie mleko, jajka i ryby.

Źródło: pacjenci.dentonet.pl